5 Nisan 2012 Perşembe

ŞEKER PORTAKALIŞeker Portakalı
JOSE MAURO DE VASCONCELOS
Kitap Hakkında
Yazarlıkta karar kılıncaya kadar, boks antrenörlüğünden ressam ve heykeltıraşlara modellik yapmaya, muz plantasyonlarında hamallıktan gece kulüplerinde garsonluğa, çok çeşitli işlerde çalışan Jose Mauro de Vasconselos'un başyapıtı Şeker portakalı, "günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü"dür. Çok yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen, dokuz yaşında yüzme öğrenirken bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayalini kuran Vasconselos'un çocukluğunda derin izler taşıyan Şeker Portakalı, yaşamın beklenmedik değişimleri karşısında büyük sarsıntılar yaşayan küçük Zeze'nin başından geçenleri anlatır. Vasconselos, tam on iki günde yazdığı bu romanı "yirmi yıldan fazla bir zaman yüreğinde taşıdığını" söyler.
Aydın Emeç'in güzel Türkçesiyle dilimize armağan ettiği Şeker Portakalı'nın başkahramanı Zeze'nin büyüdükçe yaşadığı serüvenleri, yazarın Güneşi Uyandıralım ve Delifişek adlı romanlarınıda okuyabilirsiniz.
Sayfa: 183
Fiyat: 14 TL

1 yorum:

  1. Süper bi kitap. bu kitabın 2 ve 3 de var. Genellikle duygusal ağırlıklı olmak üzere çok güzel bir kitap. Yazar kendi hayatını anlatıyor. Ben bu kitapta ağladım. Şiddetle tavsiye ederim.

    YanıtlaSil