13 Ağustos 2012 Pazartesi

Geçmişten Günümüze Türk Mutfağı


Yazar: Kolektif
Yayınevi: Doğan Burda Dergi Yayıncılık
Kitap Hakkında
Anadolu, tarihi boyunca birçok medeniyetin yaşadığı, aynı zamanda bu medeniyetlerin ve kültürlerin karşılıklı etkileşimle harmanlandığı ve geliştiği bir coğrafya...
Bu coğrafyada yaşayan Türkler, Orta Asya'dan taşıdıkları yemek kültürünü, Ortadoğu ve Avrupa'nın ortalarına kadar uzanan bölgedeki halkların yemek kültürleri ile birlikte Osmanlı Mutfağı'nda birleştirmiş ve zaman içerisinde geliştirerek, günümüz Türk Mutfak kültürünün oluşmasını sağlamıştır.
Uzun tarihi süreçte, birbirinden farklı kültürlerle yaşanan etkileşim, zengin bir mutfağın yanı sıra yöresel çeşitliliği ve çok farklı tatları da bünyesine alarak günümüze kadar taşınmıştır.
Elinizde tuttuğunuz bu kitapta, Türkiye'deki her evde pişirilen temel yemeklerin yanı sıra Karadeniz, Ege, Güneydoğu gibi yöresel mutfakların seçkin örnekleri de yer alıyor.
Türk Mutfağı üzerine önemli bir boşluğu dolduracağına ve geleceğe yönelik ciddi bir referans kaynağı olacağına inandığımız 'Geçmişten Günümüze Türk Mutfağı' kitabı, sektörünün öncüsü olan Lezzet Dergisi ekibi tarafından hazırlandı.
Kitapta kolayca bulabileceğiniz malzemelerle hazırlanan her tarifin, hazırlama ve pişirme süreleri ile birlikte, pişirme yöntemleri basit bir dille anlatılıyor.
Türk damak zevkine uygun, 25 ana başlık altında toplanan tam 1250 tarif, püf noktaları ve mutfakla ilgili bilinmesi gereken her türlü bilgiyle birlikte, 'Geçmişten Günümüze Türk Mutfağı'nda yerini alıyor. Lezzet ekibinin uzun ve itinalı çalışmasında, her tarif tek tek yapıldı ve tadıldı.
Ezogelin çorbasından mantıya, zeytinyağlı enginardan kuzu kapamaya, hamsili pilavdan künefeye, içli köfteden revaniye...
Hepsi tek tek denenerek yapılan 1250 tarif...
Sayfa Sayısı: 816
Fiyatı: 25 TL

2 yorum:

  1. Gerçi ramazan bitti ama ramazanda iftarlar da iyi olurdu. Teşekkürler bu güzel kitabı paylaştığınız için :D

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet değil mi? Geç kaldım paylaşımda ama iyi oldu bi yandan. Seneye inşallah.

      Sil